slider-1 slider-4

Святий Йоан від Хреста, великий містик, народився 1542 року в невеликому іспанському містечку Фонтіверос, неподалік Авіли. Сім’я була дуже бідна, до того ж за два з половиною роки після народження Йоана помер його батько. Він потрапив у притулок для сиріт. Згодом працював у лікарні, прислуговуючи хворим. Саме в цьому бідному, але повному тепла та любові, сімейному кліматі, святий Йоан від Хреста зачерпнув певність існування. Він зрозумів, що життя може бути піднесенням любові, хоч дуже часто є сповнене стражданням. Не нехтував людськими почуттями, відчував покликання, щоб відкрити велику любов, яку Христос об’явив і обіцяв тим, що йдуть за Ним.

У віці 21 року вступив до кармелітського ордену. По закінченні філософсько-теологічних студій у Саламанці отримує священицькі свячення. У день своєї першої Святої Меси він зустрівся зі святою Терезою Авільською. Вони разом почали реформувати кармелітський орден. Так почалася історія «босих кармелітів». Проте не всі сприйняли ці реформи, і через це святого Йоана від Хреста замкнули в монастирській в’язниці у Толедо. Він там перебував 9 місяців, споживав тільки хліб та воду, був в одному габіті. Тієї страшної «темної ночі» Бог огорнув його світлом та любов’ю. Все це святий Йоан описав у своєму творі. 15 серпня 1578 року йому вдалося втекти з в’язниці і повернутися до свого монастиря, де брати радо його прийняли. Після цього він продовжував відкривати нові реформовані монастирі. Коли кількість монастирів збільшилося Папа Сикст V, дозволив вибирати генерального настоятеля для провінції.

Помер 14 грудня 1591 року, у віці 49 років, у монастирі в Убеді. Святий Йоан від Хреста став відомий своїми творами, їх залишилося 22, багато було спалено після його смерті. Найціннішими вважають дві його праці: «Темна ніч» та «Духовна пісня».

Папа Климент Х беатифікував його 1675 року, а Папа Бенедикт ХІІІ канонізував його 1726 року. Вчителем Церкви проголосив його у 1926 року Папа Пій ХІ.

Джерела:

1. Święci na każdy dzień, Kielce 2006, с. 920-922.

2. https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-14a.php3

3. https://www.karmel.pl/litania-do-sw-jana-od-krzyza/

Опрацювала Софія Сагайдачна