slider-1 slider-4

 

перші мученики Польщі

Спомин 13 листопада

Господи просимо Тебе, за заступництвом святих мучеників: Бенедикта, Йоана, Матея, Ісаака, Христина, щоб ми могли, як і вони проповідувати Твоє Слово, щоб осягнути вічне життя.

1001 р. німецький імператор Оттон ІІІ запропонував Болеславу Хороброму засновувати на польських землях монастирі, щоб слов’яни могли почути Боже Слово. Імператор вирішив призначити до цієї місії свого родича – єпископа Брунона з Кверфурту, вірного товариша св. Войцеха, що знав слов’янські землі.

Брунон вибрав собі помічника до місії – брата Бенедикта з Петреум (нар. 970 р.), який на пагорбах Монте-Кассіно заприятелював з пустельником Йоаном (нар. 940 р.) з Венеції.

1002 р. Болеслав Хоробрий подарував їм територію, на якій Бенедикт і Йоан, заснували монастир. Незабаром до них долучилися місцеві жителі: брати Матей і Ісаак, можливо, вони були знатного роду. Христин був монастирським слугою і походив з сусіднього села. Шостим монахом був Варнава, що разом з Бенедиктом і Йоаном прибув з Італії. Проте Варнава уник мученицької смерті, і згідно з легендою все подальше життя провів у камедулів.

Пустельники передусім мали провадити місії, і Бенедикт та Йоан навчилися польської мови. Проте вони чекали на єпископа Брунона з Кверфурту, що спершу поїхав до Рима по папський дозвіл на проведення місії.

У ніч з 10 на 11 листопада на Бенедикта, Йоана, Матея, Ісаака та Христина напали грабіжники та вбили. Можливо, причиною нападу стало пограбування, адже монахи отримали від Болеслава Хороброго срібло для проведення місій. Це перші святі, мученики Польщі, яких проголосив Папа Йоан XVIII. Їхні мощі зберігаються в багатьох храмах Польщі, а також в Італії і Чехії.

Джерело: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-13a.php3

Опрацювала Софія Сагайдачна