slider-1 slider-4

1 листопада

Святі славні апостоли, пророки, мученики та всі святі, моліть Бога за нас, грішних.

Щороку 1 листопада святкуємо Урочистість Всіх Святих. Вірні молячись за їхнім заступництвом, прагнуть наслідувати у своєму житті приклад цих людей, щоб, коли закінчиться земне життя, взяти участь у їхньому тріумфі, що триває повіки, перед Обличчям Божої Величі.

Звичай звертатися за заступництвом святих, появився ще на початках християнства. Вже перші віряни, зверталися до Бога за заступництвом тих, котрі раніше дали свідчення своєї віри, жертвуючи власним життям. Вони також випрошували благодать витривалості у вірі та відвагу, незважаючи на ворогів Христової Церкви. Таких людей вшановували як мучеників (з гр. свідок) і просили їх: моліться за нас, заступайтеся за нас.

У перших століттях християнства вірні збиралися на могилах мучеників та звершували Євхаристію. Кожна християнська спільнота мала своїх засновників і мучеників, які після своєї смерті ставали їхніми покровителями в небі. День їхньої смерті був днем «народження для неба», що записано у церковному календарі. Так кожний святий, має свій день літургійного спомину.

На початку VII ст. Папа Боніфацій ІV встановив свято Всіх Святих, де вшановували тільки мучеників. А в ІХ ст. Папа Григорій VI розширив значення урочистості Всіх святих для всіх святих, не тільки для мучеників, та встановив конкретну дату святкування – 1 листопада.

Під час Меси, у читанні з Одкровення св. Йоана чуємо: «Після цього глянув я, і от натовп численний, перелічити який ніхто не міг, від усякого народу і племен, і людностей, і язиків, стояли перед престолом і перед Агнцем, одягнені в одежі білі, і пальмові віті в руках їхніх» (Одкр 7,9). Євангеліє на Урочистість Всіх Святих цього дня про вісім Блаженств наголошує, що дорога до святості є доступна кожній людині кожного часу.

Джерело: Święci na każdy dzień, Kielce 2006, с. 800-801

Опрацювала Софія Сагайдачна