slider-1 slider-4

Апостолом Христовим був Ти вибраний і Йоана возлюбленого єдинородний брат, всехвальний Якове; гріхів відпущення випроси тим, що співають Тобі, і душам нашим велику милість.

Святий Яків, брат Йоана та син Заведея, є один із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Належить розрізнити його від іншого Якова, сина Алфея, який теж був апостолом, і якого святий Марко називає меншим. Проте потрібно, розрізняти його ще з іншим Яковом, братом Ісуса – автором Послання святого Якова.

Матір його звалася Саломія. Вона йшла за Христом на Голгофу. Вона, разом з іншими жінками-мироносицями, була однією з перших, яка дізналася про воскресіння Ісуса. Батьки добре виховали синів, бо, як стверджує святий Епіфаній, святий Яків, як і святий Йоан, зберігав упродовж свого життя дівицтво.

В іншому місці Святого Письма читаємо, як вони звернулися одного разу з проханням до Спасителя: “Зволь нам, ...щоб ми сиділи: один праворуч, другий ліворуч від Тебе у Твоїй славі” (Мк 10, 37). Тоді Спаситель провістив їм майбутні страждання: “Чашу, яку я п’ю, питимете, і хрещенням, яким я хрещуся, хреститиметесь” (Мк 10, 39). А хто з Ісусом хрещенням мучеництва хрестився, той перебуватиме з Ним у Його небесній славі.

Після зіслання Святого Духа Яків проповідував Євангеліє в Іспанії, де, згідно з переданням, навернув лиш дев’ять осіб і повернувся до Єрусалима. Тут навернув він поганського філософа і чарівника Єрмогена та його учня Філита, обидва вони стали його вірними учнями. У той час Ірод Аґриппа, за намовою юдеїв, почав переслідувати вірних у Єрусалимі: “Під ту пору цар Ірод підняв руку, щоб гнобити деяких із Церкви. Він стяв мечем Якова, Йоанового брата” (Діян 12, 1-2). Засуджений на смерть, святий Яків мав утіху з того, що один з ворогів, які поставили його перед Іродом на смерть на ім’я Йосія, навернувся, визнав Ісуса і перед смертю попросив у Якова прощення. Святий Яків відповів коротко: “Мир тобі!” – і обидва нахилили свої голови під меч. Святий Яків був першим з дванадцяти апостолів, який за одинадцять років після вознесіння Христа (44 р.) віддав своє життя за Нього.

Його тіло забрали учні і перевезли до Йопії, а звідти до Ірії. Поблизу того міста (за словами папи Лева III) побудували невеликий храм, де і поховали тіло святого апостола, а самі пішли до Іспанії проповідувати Євангеліє. Біля гробу залишилися два учні, Теодор та Атанасій, вони заснували християнську громаду і заповіли, щоб їх поховали поруч зі святим Яковом. Згодом у місті Компостела (провінція Галіція в Іспанії) було побудовано величаву святиню, в якій досі спочивають мощі святого Якова.

Джерела:

1. Święci na każdy dzień, Kielce 2006 с. 530-533.

2. І. Я. Луцик, Житія святих, Львів: Видавництво «Свічадо», 2013.

Опрацювала Софія Сагайдачна