slider-1 slider-4

 

Історія Скапулярію Пречистої Діви Марії

Пречиста Діво з гори Кармель, прибігаємо до Тебе, щоб вшанувати Твій Святий Скапулярій, котрий є нашою допомогою на дорозі до вічності, особливо для тих, хто його носить, випроси благодать витривалості в доброму до кінця, бо Ти обіцяла після смерті, в першу суботу місяця, забрати душу того до Царства Небесного. Отож прохаємо Тебе будь нашою посередницею і заступницею перед Богом, якому слава на віки вічні. Амінь.

16 липня, 1251 р. Пречиста Діва Марія об’явилася св. Симонові Стокові, одягнена в кармелітський габіт з малим Ісусом на руках. Беручи Скапулярій у праву руку, Вона сказала: «Прийми мій улюблений сину, цей Скапулярій. Хто помре одягнутий в нього не зазнає пекельного вогню… це буде знак спасіння, охорона в небезпеці і запорука миру».

Понад 700 років тому Скапулярій Пречистої Діви з гори Кармель є одним із найдорожчих дарів, бо ця одежа, передана нам нашою Небесною Матір’ю, робить нас її особливими дітьми. Ті, що носять Скапулярій, належать до Братства Святого Скапулярію. Збереглися імена відомих людей, котрі носили кармелітський Скапулярій. До них, зокрема, належали такі святі, як Петро Клавер, Дон Боско, Хосе Марія Ескріва де Балагер і Папа Йоан Павло ІІ. Носили його й навіть деякі відомі політики. Як, наприклад, польський король Ян Собєський, французький міністр іноземних справ Шарль Моріс Талейран.

Святий Йоан Боско (1815-1888) опікувався вуличними дітьми і підлітками італійського міста Турин. Проте йому не бракувало і чимало ворогів. Деякі з них намагалися його вбити, але кожного разу їхні замахи якимось чином не вдавалися: то куля не влучила в ціль, лише зробивши дірку в сутані, то з кишені вбивці випав револьвер, перед тим як він мав його витягнути, то кілька разів з’являвся якийсь таємничий пес і кожного разу рятував життя отцю.

Святий Хосе Марія Ескріва де Балагер (1902-1975) – іспанський священик, що заснував католицьку організацію Opus Dei. Коли 1936 року в Іспанії вибухнула громадянська війна, о. Ескріва перебував у Мадриді. Столицю тоді опанували комуністи й анархісти, що вели відкриту боротьбу з Церквою, профанували храми і вбивали священиків. Отець Хосе був змушений переховуватися, носити світський одяг і таємно звершувати богослужіння. І хоч він був доволі відомою особою, проте в часі гонінь його жодного разу не виявили. 

Кароль Войтила, майбутній Йоан Павло ІІ, отримав кармелітський скапулярій у семирічному віці і носив його аж до смерті. Мав він його і в лікарні після поранення. Перед смертю він заповів цей скапулярій повернути у Вадовіце, своє рідне місто. За час понтифікату на нього було здійснено аж п’ять замахів. Перший, найвідоміший, стався 13 травня 1981 року на площі Святого Петра у Римі. Лікарі стверджували, що Папа тоді вцілів чудом, хоч і був важко поранений. Другий замах – 1982 року (Фатіма, Португалія). Тоді на Папу під час богослужіння накинувся чоловік з ножем. Обійшлося легким пораненням. Третій замах стався 1984 року під час візиту Папи до Пакистану. Перед самим приземленням папського літака на летовищі вибухнула бомба. 1995 року в Манілі (Філіппіни) у будинку, де мав ночувати понтифік, поліція виявила закладену бомбу. П’ятий замах заплановано у Сараєво (Боснія і Герцеговина) 1997 року. Під мостом, по якому мав проїжджати папамобіль, було виявлено закладену бомбу. Це відомі замахи, однак перший замах на Кароля Войтилу було здійснено, коли він мав усього десять років. Хоч це був не навмисний замах, але він міг закінчитися трагедією. По сусідству із родиною Войтилів мешкав хлопчик на ім’я Базік. Одного разу він знайшов револьвер, як йому здалося, іграшковий, потім з’ясувалося, що справжній. І під час гри із цього револьвера Базік вистрілив у Кароля. Куля пройшла повз вухо і застряла у стіні. Багато було моментів у житті Папи, коли він міг загинути передчасно, але завжди якась невидима рука відвертала від нього небезпеку.

У Фатімі 13 жовтня 1917 р. Божа Мати з’явилася, тримаючи в руках Святий Скапулярій. За багато років, Лусія – свідок Фатімських об’явлень – сказала, що «Пречиста Діва Марія бажає, щоби усі носили Скапулярій як знак посвяти до Неї і Її Непорочного Серця. Розарій і Скапулярій є невіддільні».

Джерела:

1. Дев’ятниця до Матері Божої Святого Скапулярію (Параману), Львів 2006.

2. http://dds.edu.ua/ua/articles/2/rizne/1597-amulety-chy-znaky-vyjavu-viry-2016.html

3. https://molytva.at.ua/index/vervicja_do_paramannoji_materi_bozhoji/0-240

Опрацювала Софія Сагайдачна