slider-1 slider-4

 

Святий Бенедикт Нурсійський є одним із найвідоміших святих латинської Церкви. Він народився близько 480 р. в Нурсії, в Італії, у доволі багатій родині. Навчався у Римі. Святому Бенедикту не подобалося гучне і неспокійне життя в місті; він постановляє покинути місто, щоб вести аскетичне життя і, згідно зі своїм прагненням, більше пізнавати Бога. Він кілька разів змінює місце свого перебування, аж врешті-решт осідає на Монте-Касіно – руїнах давньої військової фортеці і будує там монастир.
Його мудре чернече правило, тобто устав який він написав для своїх співбратів, став основою для багатьох майбутніх згромаджень на Заході. У своєму правилі він звертав увагу на те, що кожна людина, є особистістю; на гідність праці, щоб служити Богу і ближньому, і на молитву. Його девізом було: «Ora et labora» – молися і працюй.
В усьому – молитві, спокутних вчинках, у праці і відпочинку, у споживанні їжі, він заохочує триматися золотої середини. А метою всього життя ченця має бути слава Творця.
Багато часу він також відводив для читання Святого Письма (lectio divina). Щоб вслухаючись у голос Бога, на самоті, у споглядальній тиші, перемагати «жало» зовнішнього світу, і з цього «перебування з собою» народжується діалог з собою і Богом. Такий діалог може привести нас на вершину аскетизму та містицизму.
Святий Бенедикт помер 21 березня 547 р., за кілька тижнів після смерті своєї сестри Схоластики – засновниці жіночої гілки бенедиктинського ордену. Поховано їх разом у спільній могилі на Монте-Кассіно.

Популярним є медальйон св. Бенедикта. Офіційно цей медальйон затвердив Папа Бенедикт ХІV 23 листопада 1741 р.

Зображення і написи на медальйоні та їхнє значення.
На лицевій стороні зображено св. Бенедикта, який у правій руці тримає хрест, а в лівій – свій устав. З правого боку зображено розбиту чашу, з якої виповзає змія, а з лівого – крука. 
Змія і розбита чаша та крук – згадка про той випадок із життя св. Бенедикта, коли його хотіли отруїти, підсунувши йому отруєне вино і хліб. Зрозумівши підступ, св. Бенедикт зробив над вином і хлібом хресне знамення, після чого чаша перевернулась, розбилась і з неї виповзла отруйна змія. Тоді святий наказав круку віднести отруєний хліб там, де його ніхто не міг з’їсти.
Біля зображення св. Бенедикта латинською мовою написано:
Crux Sancti Patris Benedicti – Хрест святого отця Бенедикта.
Довкола ще один напис латинською:
Eius in obitu nostro praesentia muniamus – Нехай у час нашої смерті нас захистить його присутність.
На зворотній стороні зображено рівнораменний хрест, довкола якого латинські літери C S P B – Crux Sancti Patris Benedicti – Хрест святого отця Бенедикта.
На самому хресті розміщено латинські літери. На вертикальній частин:
C S S M L – скорочення латинської фрази: Crux Sacra Sit Mihi Lux – Нехай хрест буде мені світлом.
А на горизонтальній частині: N D S M D – скорочення латинської фрази: Non Draco Sit Mihi Dux – Нехай змій не буде моїм вождем.
На зовнішньому кра. над хрестом розміщено латинський напис PAX – мир. По лівий бік від цього напису латинські букви V R S N S M V, а по правий – S M Q L I V B.
Це скорочення латинської фрази
Vade Retro Satana, Nunquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas – Відійди, сатано, не радь мені марнот – зло є те що пропонуєш, сам пий свою отруту.


Джерела:
1. Święci na każdy dzień, Kielce 2006, с. 487.
2. https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/07-11a.php3
3. Jan Paweł II «Modlitwy i rozważania» na każdy dzień roku. Świat książki 2009 с.265
4. http://catholicnews.org.ua/pyat-rechey-yaki-varto-znati-pro-medalik-sv-venedikta
 

Опрацювала Софія Сагайдачна