slider-1 slider-4

 

Свята Королево Ядвіго – навчи нас так любити ближніх, як ти їх любила. Просимо тебе, заступайся за нас перед Господом Богом, якому ти була вірна аж до смерті. Амінь.

Свята Ядвіга народилася приблизно 18 лютого 1374 р. у Будапешті, в Угорщині. Була молодшою дочкою в сім’ї польського короля Людвіга з Анжу. Після смерті батька, 16 жовтня 1384 р. Ядвіга стає королевою Польщі, маючи 10 років. У дитинстві її батьки заручили з Вільгельмом з родини Габсбургів, але після смерті батька заручини були розірвані.

Ядвіга вийшла заміж за литовського князя Ягайло, за умови, що він навернеться до християнської віри і охреститься. Ягайло прийняв християнство, отримавши на Хрещенні ім’я Владислав, і став королем Польщі. Тоді Владислав мав 35 років, а Ядвіга – 12 років.

Свята Ядвіга спричинилася до поширення християнства у Литві. Будувала храми, монастирі. Дбала про відродження Краківської академії, яку заснував Казимир Великий 1364 року, і яку знову відкрили 1400 року, щоправда вже після її смерті. Королева славилася своєю побожністю, милосердям. Жертвувала кошти на лікарні і допомагала бідним. Померла у віці 25 років, 1399 р., у Кракові. Поховано її у підземеллях катедрального храму на Вавелі. 8 червня 1997 р. її беатифікував св. Йоан Павло ІІ.

Життя святої Ядвіги є яскравим прикладом любові до ближніх і безкорисливої допомоги їм, згідно з навчанням Ісуса Христа: «Люби ближнього твого, як себе самого» (Лк 10,27) та «Будьте милосердні, як і Отець Ваш милосердний» (Лк 6,36). Попри те, що була королевою, показала нам, що бути милосердним для хворих і нужденних є великою чеснотою. Адже на Останньому суді Бог саме до таких скаже: «Ходіте, благословенні Отця Мого, візьміть у спадщину царство, що було приготоване вам від створення світу. Бо Я голодував, і ви дали Мені їсти; мав спрагу, і ви Мене напоїли; чужинцем був, і ви Мене прийняли; нагий, і ви Мене одягли; хворий, і ви навідались до Мене; у тюрмі був, і ви прийшли до Мене… Істинно кажу вам: усе, що ви зробили одному з Моїх найменших братів, ви Мені зробили (Мт 25,34-36; 40).

Обов’язок християн любити та допомагати ближнім. Завдяки їм, ми збираємо собі скарби на небі: «Де ні міль, ані хробацтво не нівечить, і де злодії не пробивають стін і не викрадають» (Мт 6,20). Свята Ядвіга жертвувала своє життя заради своїх підданих і прослави Бога.

У день її беатифікації св. Йоан Павло ІІ сказав:

«Найглибшою рисою її короткого життя, а водночас мірою її величі, є дух служіння. Свою позицію у суспільстві, свої таланти, все своє особисте життя вона цілковито віддала служінню Христові, а коли отримала завдання владарювати, віддала все своє життя служінню довіреному їй народові».

Свята Ядвіго, допоможи нам у часи випробувань, бути вірними Богові, будь нашою заступницею перед Престолом Всевишнього. Амінь.

Джерела:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-08a.php3;

Święci na każdy dzień, Kielce 2006.

Опрацювала Софія Сагайдачна