slider-1 slider-4

Святий Атанасій народився в Александрії 295 р. Батьки його були люди заможні і релігійні, а сам Атанасій уже з дитинства відзначався великою побожністю. Святий Олександр, єпископ Александрійський, висвятив його згодом на диякона. Коли ж почала ширитися аріанська єресь, а сам Арій (александрійський священик, що заперечував предвічне існування Ісуса Христа та Його рівність з Богом Отцем) здобував усе більше прихильників, навіть серед єпископів, тоді скликано Вселенський собор у Нікеї (325 р.). На цей Собор святий Олександр узяв зі собою Атанасія, який ревно захищав божественність Ісуса, що згодом обернулося проти нього і стало причиною його вигнань.

Невдовзі після Собору святий Олександр помер, а його наступником став Атанасій. Про те, яким він був пастирем свідчить святий Григорій з Назіанзу:

Він був перший серед усіх, не через свою високу гідність, а своїми чеснотами, хоч уважав себе останнім, бо в його серці панувало надзвичайне смирення. Був він добротливий, лагідний, милосердний, приязний і доброзичливий у бесіді, та ще доброзичливіший у ділах своїх, виглядав як ангел і навчав усіх своїм прикладом, так, що словами вже не мав потреби багато вчити. Невтомний у нічному чуванні і співанні псалмів, він молився і постив так, немовби був чоловіком без тіла. Був він опікуном засмучених і опечалених, опорою слабких, учителем і провідником молоді, отцем бідних і сиріт, про який найбільше дбав”.

Через підступи аріан святого Атанасія 5 разів виганяли з його єпископської столиці, однак уже вп’яте його вірні не дозволили цього зробити. За кілька років, 373 р., святий Атанасій помер, а святий Василій назвав його єдиним захисником Церкви у часи, коли навісніло аріанство. 553 р., на Соборі в Константинополі, Атанасія оголосили Вчителем Церкви. Він написав багато творів, серед яких апологетичні трактати, йому також завдячуємо Життєпис св. Антонія Пустельника, якого був учнем.

Джерела: І. Я. Луцик, Житія святих, Львів: Видавництво «Свічадо» 2013;

https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-02a.php3

Опрацювала Софія Сагайдачна