slider-1 slider-4

 

14 квітня за григоріанським календарем цьогоріч випадає Пальмова неділя (Свято Входу Господнього в Єрусалим). Це свято відзначається за тиждень до Пасхи, в шосту неділю Великого Посту. Свято символізує з одного боку визнання місії Ісуса Христа, а з іншого – прообраз входу Сина Людського в Рай.

Юдеї очікували, що Месія – Спаситель Ізраїля – з'явиться на Великдень. У той час Юдея була під пануванням римлян, отже, очікували національного визволителя від іноземного панування.

Народ Єрусалима, знаючи про воскресіння Лазаря, зустрічає Ісуса дуже урочисто. Ісус, показуючи, що він входить в Єрусалим з бажанням миру, а не війни, в'їжджає на ослі (на Сході в'їжджати в місто на ослі – символ миру, верхи на коні – символ війни).

Про це свято згадують Амвросій Медіоланський і Єпіфаній Кіпрський, а його зображення знаходять на саркофагах IV століття, проте остаточно в західній традиції свято (лат. Die dominica in palmas – Пальмова неділя) встановлюється до VII століття. Побутує думка, що вперше його відзначали в Єрусалимі.

Християни римсько-католицького обряду перед початком Літургії традиційно проводять процесії навколо храму або в самому храмі. Учасники процесії тримають у руках гілки (в південних країнах – пальмові, в північних – вербні або інші) і запалені свічки. Водночас співають святкові антифони і гімн Христу-Царю. Процесія символічно представляє собою людей, що вийшли назустріч Спасителю під час Його входу до Єрусалима.

Меса цього дня містить читання Страстей Господніх, які читають, крім цього дня, тільки у Велику П'ятницю. Освячені на богослужінні гілки вірні зберігаю до наступного Великого посту. Їх також спалюють, щоб отримати попіл для посипання голів у Попільну Середу.

Наталія Пилипчук