slider-1 slider-4

 

(Спомин 4 березня)

Народився в Кракові 3 жовтня 1458 р., і  був другим сином короля Казимира ІV. Його мати, Єлизавета з родини Габсбургів, дочка німецького імператора Альбрехта ІІ, присвячувала багато часу вихованню дітей. Св. Казимир мав ще 5 братів і 7 сестер.

Протягом багатьох років його виховував о. Ян Длугош, видатний історик. Він навчав королівських синів латини, класичної літератури, риторики, теології і рицарського мистецтва. Казимир та його брати жили під час навчання за межами Кракова. Проживали в суворій простоті і все подальше життя св. Казимира також було сповнене зреченнями. 

Св. Казимир мав вроджене почуття справедливості і любові до істини. У релігійному житті дуже вшановував Пречисту Діву Марію. Його улюбленою піснею був середньовічний латинський гімн (з XII століття), “Omni die dic Mariae, mea laudes anima” (Щодня Марію, моя душе, виславляй), який, вмираючи, наказав покласти в труну. Присвячував багато часу молитві, і рано вранці він приходив до храму, щоб поклонятися Пресвятим Дарам. Доглядав за бідними і хворими, заступався за них, та захищав. Вони завжди мали до нього вільний доступ.

Св. Казимир захворівши на туберкульоз, помер у віці 26 років, 4 березня 1484 р. у замку в Гродно. Його поховано у Вільнюсі, а на могилі сталося багато чудес: оздоровлення та навіть повернення до життя померлої дитини. 1518 р. король Зигмунт (його брат) розпочав старання щодо беатифікації Казимира, який завершив Папа Лев Х 1521 р. Цей документ не дійшов до Польщі (загубився дорогою), і тільки Папа Климент VII в 1602 р. Б. на основі копії, видав новий документ. Урочиста канонізація відбулася у Вільнюсі в 1604 р.

Джерела: 1. А. Gorzandt, Mój święty patron, Lublin 2003;

2. http://www.zs10suwalki.pl/joomla/tg_proje/kazik/zyciorys.htm

Опрацювала Софія Сагайдачна