slider-1 slider-4

Святий Павло з Мікі та сподвижники

(спомин 6 лютого)

Павло Мікі народився в Кіото 1565 р. Навчався у єзуїтів, які на той час були єдиними християнськими місіонерами в Японії. Вступив до Товариства Ісуса, маючи 22 роки. Навчався дуже добре, але латинська мова, давалася йому тяжко, однак це не заважало йому провадити релігійний діалог з ученими буддистами.

Християнство проникло в Японію 1549 р., завдяки Франциску Ксав’єру, який пробув там 2 роки. Незадовго до священицьких свячень, в грудні 1596 р., Павла арештували в місті Осаці.

Певною мірою зрозуміло, що християни підуть навіть на смерть за свою віру; але чому японська місія раптом зазнала гонінь? XVI ст. для Японії – це час, який мало чим відрізняється від І-ІІ ст. християнства в Римській імперії.

Був полудень, і було ще холодно. Здалеку пагорб над містом Нагасакі виглядав так, наче на ньому розквітли квіти – тільки замість рослин тут стояли хрести. Чотири тисячі японських християн зібралися на схилі, зі сльозами молячись Богу. 5 лютого 1597 р. в околицях Нагасакі розіп’ято 6 францисканських місіонерів, 17 мирян, серед них 3 дітей, і 3 японських єзуїтів: Павла Мікі, Йоанна Гото і Якова Кісаї.

Святий Павло Мікі з хреста звернувся до своїх побратимів:

Я невинний, і вмираю лише за те, що проповідував про Господа нашого Ісуса Христа. Я щасливий. Це велике благословення, дароване мені Богом. І оскільки в такий момент неможливо збрехати, повірте, що немає іншого шляху до спасіння. Від усього серця прощаю імператора та всіх, хто відповідальний за мою смерть, і дуже прошу їх охреститися”.

До кінця 1651 р. число японських мучеників за віру сягло 5 тисяч. Подальша історія християнства в Японії – це історія підпільної та переслідуваної Церкви, що вистояла лише завдяки внутрішній силі своєї віри.

Місце смерті  св. Павла Мікі та інших християн у Нагасакі зветься Пагорбом Мучеників. 1862 р. Папа Пій ХІ проголосив святим його та його сподвижників.

Джерела: 1. Święci na każdy dzień, Kielce, 2006; Єзуїти в Україні, http://jesuits.org.ua/2015/02/06/%D1%81%D0%B2-%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE-%D0%BC%D1%96%D0%BA%D1%96/

Опрацювала Софія Сагайдачна