slider-1 slider-4

 

Чи Різдво – це найбільше свято в році?

Літургійний рік розпочинається з Адвенту, що триває чотири тижні, протягом яких ми готуємося і розмірковуємо, сподіваємося і очікуємо. Головна тема читань – обітниці Бога щодо Месії у Старому Завіті, які вповні здійснилися з народженням Ісуса. Літургійним кольором на час Адвенту є фіолетовий, покаяння та підготовка під час Адвенту. Гімну «Слава во вишніх» не співають до Навечір’я Різдва Господнього. У третю неділю (яка ще називається Gaudete, тобто «Радійте») ми перебуваємо на півдорозі до Різдва, тому на Літургії можуть використовувати рожевий колір як поєднання фіолетового та білого кольорів. Під час Адвенту ми очікуємо на народження нашого Спасителя, Ісуса Христа, на Різдво, а також передчуваємо Його другий прихід наприкінці віків.

Адвентовий вінок та вертеп

За декілька тижнів перед Різдвом християнські будинки і храми часто прикрашають адвентовими вінками з чотирма свічками. Вінок із зеленого віття є символом вічного життя, яке ми сподіваємося отримати після приходу Ісуса. Кожної неділі Адвенту запалюють по одній свічці. Що більше світла, то сильніше наше бажання приходу Христа в наше життя.

Ідея створити різдвяний вертеп належить святому Франциску Ассізькому (+1226 р.). Під час свого паломництва до Святої Землі він побував у вифлеємській печері, яку традиційно вважають місцем народження Ісуса Христа. Повернувшись додому, він змайстрував реалістичний вертеп із людьми і тваринами, чим глибоко вразив людей і Ассізі та спонукав їх святкувати Різдво з більшою ревністю. Відтоді християни влаштовують вертепи в себе вдома та у храмах.

Різдво

Ангел Господній проголосив на Різдво: «Для вас сьогодні в місті Давида народився Спаситель Який є Христос Господь» (Лк 2, 11). Після Великодня та П’ятидесятниці Різдво є найбільшим святом або урочистістю у християнському році. У Римському Месалі наведено чотири різних варіанти Різдвяних Мес разом із відповідними (особливими) читаннями й молитвами для Навечір’я, Нічної Меси, Різдвяної ранкової Меси та Різдвяної денної Меси. На практиці ж найчастіше звершують Нічну Месу та Різдвяну денну Месу. На Різдво гімн «Слава во вишніх Богу», якого не співали протягом усього Адвенту, знову радісно лунає на честь Господа. Під час читання Символу віри ми стаємо на коліна, коли лунають ці слова: «Він задля нас, людей, і нашого роди спасіння зійшов із Небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком».

Джерело: Твіти з Богом. о. др. Мішель Ремері.

Видання: Католицький Медіа-Центр; «Свічадо» Львів 2016 р. Б.

Опрацювала Софія Сагайдачна