slider-1 slider-4

 

Багато людей вважає себе християнами і намагається дотримуватись тих обрядів, яких нас вчить Церква. Ще триває великодній період, і вірні східного та західного обраду відвідують цвинтар, щоби молитись за померлих. Начебто все добре.

З раннього дитинства батьки брали мене на провідну неділю на село, на цвинтар. І я завжди дивувався, що на могилі ставлять паски, яйця, інші продукти. Тепер знаю, що це шкідливий забобон, який нічого спільного з християнством не має. Справді, навіщо померлому ця паска, якщо тіла вже нема, а душа потребує тільки молитви? А в силі молитви за померлих пересвідчився на власному досвіді. Тоді навіщо люди це роблять? Не хочу упереджено ставитись до інших конфесій, але факти – річ вперта. Там, куди я їздив щороку, є Церква іншої конфесії. Всі люди на могилах кладуть по пасці і по 3 варених мальованих яйця. Могил – не одна сотня. На кожній могилі батюшка відправляє міні-парастас, зачитує імена людей за кого молиться, кропить це все свяченою водою, і за кожну могилу беруть фіксовану суму грошей. Згодом ці продукти з могил зносять на велику купу. Я запитував тата, куди потім це все дівають. Виявляється, свиней цим годують. Але ж це освячені речі і приходить на думку фраза: «Не кидайте перли перед свинями». А виходить освячену їжу з дозволу батюшки можна? Цього року ніби помінявся священик і все мало змінитися, але передумали…

Цікаво, куди людей ведуть у такий спосіб. Ніби і християнська Церква, але язичницькі обряди процвітають, тай освяченими харчами свиней годують. Для мене це незрозуміло. Щось зразу згадались слова: «Горе вам, книжники та фарисеї, лицеміри, що людям замикаєте Царство Небесне! Самі не входите й не дозволяєте ввійти тим, які бажали б увійти» (Мт 23,13).

А на думку іншого священика, це дуже добрий звичай, оскільки цвинтар і могили предків дружно єднають всю родину, всі спілкуються, навіть ті, що не говорили між собою, їдять і п’ють. Правильний напрям, щоби примирити людей, але чому потім їхнє спілкування переривається до наступної Провідної неділі, щоб всі бачили яка в нас дружня і хороша родина? І чому родинні стосунки мають бути побудовані лише не споживанні їжі і вживанні спиртних напоїв, а не на взаємній допомозі і розумінні.

Священики іноді намагаються закликати до сумління своїх вірян, що варто дотримуватись християнських правил поведінки, а не обливатись у великодній понеділок, не стріляти, не ворожити на Андрія... Але обливаються зазвичай з голови до ніг, діти стріляють петардами. До того ж біля храму. Згідно з повір’ям так відлякують злих духів. Однак це далеко не християнський звичай.

У Євангелії сказано, що тільки Ісус Христос – Божий Син, має владу над злими духами, які Його бояться і Йому підкоряються. Свого часу Він прийшов до нас, людей, щоби перемогти зло і відкрити брами Небесного Царства. А ми, натомість, спостерігаємо, як сучасні християни, начебто і згідно з церковними традиціями, спокійно допускають зло у своє життя, забуваючи, що «ніхто не може двом панам служити…» (Мт 6, 24).

Усвідомлюючи цю проблему, кожен з нас має зробити собі іспит совісті, щоби змінивши своє життя, словом і ділом свідчити про те, що немає і не може бути інших богів, окрім Бога єдиного!

 Опрацював Андрій Мельник